Hugo Troll Race

Oyunun Windows kapağı.

Hugo Troll Race, Danimarkalı stüdyo Hugo Games tarafından geliştirilen ve Krea Medie tarafından yayınlanan 2012 yapımı bir oynaması ücretsiz sonsuz koşu video oyunudur. iPad için Hugo Troll Race HD olarak piyasaya sürülmüştür. Almanya’da Software Pyramide tarafından yayınlanan bir Windows sürümü bulunmaktadır. Oyun Türkçe dil seçeneğiyle çıkmıştır.

Oynanış
Bu oyun, 1991 Amiga oyunu Hugo: På Nye Eventyr – Del 1 oyununun yeniden yapımıdır. Hugo: På Nye Eventyr – Del 1‘in kendisi de TV programı Hugo‘nun erken senaryolarından esinlenmedir. Oyuncu, Hugo’nun ailesinden bir üyeyi kontrol eder. Cadı Sila ve yardakçılarının peşinden kaçması gerekir. Oyuncu, engellerden kaçınmak, altın para toplamak için zıplamak, atlamak ve eğilmek için bir el arabası kullanmaktadır. Altın daha sonra güçlendiriciler ve araba yükseltmeleri için harcanabilir ve ek içeriklerin kilidini açabilir. Aynı zamanda çarkıfelek tipi bir mini oyun bulunmaktadır.

Çıkış
Hugo Troll Race‘in Temmuz 2012’nin başlarında Hugo Games A/S tarafından iPhone ve iPad’e geleceği duyuruldu. Oynaması ücretsiz modeline geçmeden önce ücretli bir ürün olarak sunuldu. Ekim 2012’de buz devri teması oyuna eklendi. Ocak 2013’te oyunun ücretsiz olmasını sağlayan orman temalı güncelleme geldi. 2013’te ilk Krea Media Hugo ürünü olarak Adimex markası, Hugo Troll Race temalı banyo ürünleri satışa sundu. Nisan 2013’te oyun tekrardan güncellendi ve “TrollCopter” eklenmesinin yanı sıra Indiana Troll, Agent Hugo ve Hugolina gibi oynanabilir karakterler eklendi. Temmuz 2013’te Sörfçü Koyu güncellemesiyle, bir deniz senaryosu ve iki yeni karakter geldi. Yeni karakter, mekan ve cihazlar eklenmeye devam etti.

Tepkiler
Hugo Troll Race çıkışından itibaren üç gün içinde 1 milyondan daha fazla indirildi. 25 ülkede en çok indirilen uygulama oldu ve iOS’te en başarılı Danimarkalı oyun oldu. Oyun ortalama görüşlere de sahip olmasına rağmen çoğunlukla pozitif eleştiriler aldı. Bazı eleştirmenler, mobil pazarın Temple Run gibi oyunların doygunluğuna dikkat çekti.