Hugo Retro Mania

Previous
Next
Oyunun Windows kapağı.

Hugo Retro Mania, Danimarkalı Progressive Media stüdyosu tarafından geliştirilen ve 2011 yılında Android sistemli mobil cihazlar için Krea Medie tarafından yayınlanan bir aksiyon video oyunudur. iPad versiyonu Hugo Retro Mania HD olarak piyasaya sürülmüştür. Ayrıca Software Pyramide tarafından Hugo Retro: Zurück in der Mine adıyla yalnızca Almanya’da yayınlanmış bir Windows sürümü de mevcuttur. Oyun Türkçe dil seçeneğiyle çıkmıştır.

Konu
Hugo bir ömrü boyu sürecek bir görevdedir. Altın, elmas ve yakut arayışında olan kötü Cadı Sila, tehlikeli timsah Don Croco ve kötü örümceklere karşı savaşması gerekmektedir. Oyuncunun yardımıyla Hugo, atılan dinamitlerden, yanlış yönlendirilmiş arabalardan ve düşen kayalarla çarpışmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tehlikeli çukurlara ve diğer sürprizlere de dikkat etmelidir.

Oynanış
Oyun 1991 yapımı Commodore 64 oyunu olan Skærmtrolden Hugo‘nun tekrar yapımıdır. Skærmtrolden Hugo‘da TV şovu Hugo‘nun ilk sezonunda (1990) yer alan “labirent” bölümünden esinlenmedir. Hugo Retro Mania, yepyeni grafikler ve farklı bir oynanış sistemi sunmaktadır. Orjinalinin aksine, bu oyun bünyesinde kötü Cadı Sila ve yardımcısı Don Croco’yu da barındırmaktadır. Oyun Amiga, PC ve PlayStation oyunlarında yer alan “halat” mini oyunuyla sonlanmaktadır.

Tepkiler
Oyun Danimarka’da ilk yedi haftasında 170.000 kullanıcıya ulaştı ve Almanya, Avusturya, Norveç, Tayland, Şili, Türkiye ve Polonya gibi ülkelerde bir numaraya ulaştı. Android sürümü En İyi Çocuk Oyunu kategorisinde 2011 Best App Ever Awards ödülünü kazandı. 2012 yılının Ağustos ayından itibaren oyun App Store’da ücretsiz oldu. Günümüzde oyun desteklenmemektedir ve mağazalardan kaldırılmıştır.