Hugo: Penguin Battle

Previous
Next
Oyunun Windows kapağı.

Hugo: Penguin Battle, ITE Media tarafından geliştirilmiş ve Windows için yayınlanmış 2005 yapımı bir aksiyon video oyunudur. Bu oyunda Sila, kötü penguenlerden oluşan bir ordu oluşturur ve tüm ülkeyi dondurur. Buzu eritip eski haline getirmek ve cadıyı bir kez daha durdurmak “hugocopter” ile Hugo’nun görevidir. Almanya’da Schlacht im ewigen Eis (Ebedi Buzda Savaş), Polonya’da Bitwa Pingwinów ve Rusya’da Кузя спасает лето (Hugo/Kuzya Yazı Kurtarıyor) olarak da bilinmektedir.

Konu
Kötü Cadı Sila dünyaya hükmetmek istemektedir. Bunun için kelimenin tam anlamıyla “ürpertici” bir plan yapmaktadır. Yeni müttefiki General Ursus liderliğindeki kötü penguenlerin klon ordusunun yardımıyla, tüm gezegeni dondurmak ve yönetmek istemektedir.

Sırtında küçük bir buz çözme makinesiyle donatılmış olan Hugo, yağmur ormanı sakinlerini, bir Viking köyünü ve Doğu’yu buzlu bir gelecekten kurtarmak için penguenlere karşı savaşma adına Hugocopter’iyle yola çıkar. Oyuncu, savaşı kazanmak ve Sila’yı bir kez daha durdurmak için riskli yolculuğunda Hugo’ya yardım etmelidir.

Oynanış
Oyunun 24 seviyesinde, Hugo’nun buzları eritmesi ve klonlarla savaşması gerekmektedir. Hugo’nun buzu kesmek ve çözmek için kullanabileceği uçan bir buhar jeneratörü bulunmaktadır.

Her seviyede Hugo, zamana karşı yarıştığı 3 canla oyuna başlar. Çeşitli güçlendirmelere, Hugo’ya ekstra hız, ek can, daha fazla zaman gibi özellikler vererek yardımcı olur. Ancak Hugo, görevinde başarılı olmasını engellemek için onun gücünü bozacak düşmanlar için tetikte olmalıdır.

Makinenin her seviyede özel yakıt istasyonlarında doldurulabilen yakıta ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, yakıt doldurmak ücretsiz değildir. Her yakıt dolumu için 100 puan düşülür. Sabit yakıt istasyonlarına ek olarak, seviyeler içinde yakıt kutuları da bulunmaktadır. Yeni erimiş buzda boğularak kaldırılması gereken düşmanlar puan kazandırır. Hugo, ona buz ve ateş roketleri gönderen klon penguenlerle ve bazen sihirli boz topları yapan Sila klonlarıyla yüzleşir.

Oyunda kayıt sistemi bulunmamaktadır. Oyunu bırakmak ya da Hugo’nun tüm canlarını harcamak, oyuna yeniden başlamanıza sebep olur.