Hugo (1998)

Previous
Next
Oyunun PlayStation kapağı.

Hugo, ITE Media tarafından geliştirilmiş ve PlayStation için yayınlanmış 1998 yapımı bir aksiyon video oyunudur. Daha sonradan Hugo XL adıyla bilgisayara uyarlanmıştır. 1999 yılında Hugo 2 ile seri devam etmiştir. Oyuncu, gençliğini geri kazanmak isteyen ve bu yüzden Hugolina ile çocukları kaçıran Cadı Sila’yı durdurmak zorundadır.

Konu
Hugolina ve çocukları tekrardan Cadı Sila’nın ellerinden kurtarmanız gerekiyor. Oyuncu Hugo’nun ailesini kurtararak ormana barış getirmeyi başarabilecek mi, yoksa kötü cadı nihayet bu sefer küçük trolü yenecek mi?

Oynanış

  • Dağ Tırmanışı: Hugo tırmanırken uçurumlardan ve kayalardan kaçınmalı ve çuval toplamaya çalışmalıdır. Sinyal çaldığında Hugo “özel asansörünü” kullanarak bir sonraki bir seviye yukarı çıkabilir ve dağın tepesine biraz daha yaklaşabilir. Unutma, zaman akıyor.
  • Demiryolu: Hugo, doğrudan Sila’nın inine giden eski bir yol bulmuştur. Şimdi, Hugo’nun el arabasıyla hedefine güvenli bir şekilde varmasını sağlamalısınız. Ustalıkla raylar arasında geçiş yaparak trenlerden kaçmanız gerekiyor. Bir çıkmaz sokağa girmemek ve yaklaşan trenlerden kaçınmak için zaman zaman ekranın sağ tarafındaki genel bakış haritasına göz atmanız faydalı olacaktır. Sağ ve sol taraflardan birçok altın toplayabilirsiniz.
  • Havacı: Hugo, uçağıyla kırmızı balonlardan ve fırtına bulutlarından kaçınmalı ve aynı zamanda mavi balonları toplamaya çalışmalıdır. Amaç, dağın tepesine ulaşmaktır. Yönlendirme amacıyla, nereye gittiğinizi görebilmeniz için haritayı kontrol edebilirsiniz.
  • Rafting: Oyunda rafting yapan Hugo, ağaç gövdelerinin üzerinde bir nehir boyunca ilerler ve dallar ile diğer tehlikelerden kaçınmaya çalışır. Ancak, bir ağaç gövdesinde çok uzun süre kalırsa batar. Ağaç gövdelerini değiştirerek mümkün olduğunca çok altın çuvalı toplamaya çalışın.
  • Kaykay: Bu oyunda Hugo bir kaykayın üzerinde ormanın içinden geçer ve altın çuvallarını toplarken kayalardan ve diğer engellerden kaçınmak zorundadır. Hasarlı eski bir ahşap köprüyü geçmesi gerekmektedir.
  • Dalgıç: Bu oyunda balık, şelale gibi tehlikeleri atlatmanız gerekmektedir. Aynı zamanda arada sırada hava almak için yukarı çıkmak zorundasınız. Hugo nehrin dibinden olabildiğince çok hazine sandığı toplamalıdır.
  • Orman: Hugo karanlık ormanda dolaşır. Kötü Cadı Sila, Hugo’ya bazı tuzaklar hazırlamıştır. Amacınız ona ormanda güvenle rehberlik etmektir. Hugo, yuvarlanan kayalardan ve alçak dallardan kaçınmalıdır.
  • Halat Sahnesi: Hugolina ve çocukları kurtarmak için doğru halatı seçmelisiniz. Yanlış olanı seçerseniz, Sila sizi kaleden atar. Puanlarınız ikiye katlanmaz.
  • Sihirli Eller: Bu oyunda Rut, oynayacak üç kabuk ve bir inci bulmuştur. İnciyi üç kabuktan birinin altına saklar. Onu dikkatlice izleyerek incinin hangi kabuğun altında kaldığını tahmin etmelisiniz.

Bilgisayar sürümünde olduğu gibi, oyuncu TV (kolay) veya Arcade modunu seçebilir. Mini oyunları ve oyuncunun gelişimini gösteren 3D harita gibi eklemeler ve geliştirmeler yapılmıştır. Senaryoların bir önceki bilgisayar/TV sürümlerine göre görselliği ve ses dizaynı geliştirilmiştir. Aynı zamanda animasyonlu giriş ve çıkış sekansları bulunmaktadır.