Hugo: Quest for the Sunstones

Previous
Next
Oyunun PlayStation kapağı.

Hugo: Quest for the Sunstones (orjinal Danimarka dilinde adı Hugo: Jagten På Solstenene‘dir) diğer adıyla Hugo 3D, ITE Media tarafından geliştirilmiş ve PlayStation ile Windows’ta yayınlanmış 2000 yapımı bir 3D platform video oyunudur. Fransa’da Hugo: La Quête des Pierres Solaires, Finlandiya’da Hugo ja kadonneet jalokivet, Almanya’da Hugo: Das Geheimnis des Kikurianischen Sonnensteins, İsveç’te Hugo: Jakten på solstenarna, İtalya’da Hugo: Alla Ricerca delle Pietre Solari ve Rusya’da Кузя 3D: Тайна солнечных камней olarak da bilinmektedir. Oyun 2007’de Hugo in Space ile birlikte Best of Hugo serisiyle tekrar yayınlanmıştır. 2001 yılında piyasaya sürülen Hugo: Black Diamond Fever bu oyunun devamı niteliğindedir.

Konu
Ormanın derinliklerindeki mutlu Kikuryalılar ve köyleri korkunç bir tehlike altındadır. Köyün yakınındaki yanardağ patlamanın eşiğindedir, çünkü Sila, Don Croco’nun yanardağın tepesini dev bir kayayla kapatmasını sağlamıştır. Kikuryalıların bir an önce bir çözüm bulması gerekmektedir, aksi takdirde köy lavlarla gömülecek ve Kikuryalıların nesli tükenecektir. Köyün ihtiyarları, iyi tavsiyeler almak için eski kitapları gözden geçirirler. Cevap üç sihirli güneş taşıdır. Doğru şekilde yerleştirilen güneş taşları ile birlikte yanardağın tepesindeki dev kayayı yok edebilecek güçlü bir ışın oluşmaktadır. Ama Kikuryalıların onlara yardım edecek bir kahramanı ihtiyacı vardır. Hugo’ya!

Üç güneş taşını toplamak için eski bir İnka piramidi, karlı bir dağ mağarası ve eski bir korsan mağarasını gezmeniz gerekmektedir. Eğer Hugo güneş taşlarını toplamayı başarırsa, Sila tarafından kaçırılır ve Sila’nın zindanından kaçması gerekir. Başarılı olursa, patlama son anda durdurulur ve köy kurtarılır. Sila bir hortumun içine çekilir ve Kikuryalılar kutlama yapar.

Oynanış
Hugo: Quest for the SunstonesCrash Bandicoot‘a benzer bir 3D platform oyun uyarlamasıdır ve Crash’teki elmaların yerini elmaslar almıştır. Oyuncu karakteri, Indiana Jones tarzı bir kamçı kullanarak düşmanlara vurabilir veya zıplayarak saldırabilir. Birinci şahıs perspektifli kayılan bölümler de bulunmaktadır.

Tepkiler
Oyun Danimarka’da oldukça olumlu yorumlar aldı. GamePage.dk‘den 3/5PSSite.dk‘den 7/10GameSector.dk‘den 7/10 ve Spilzonen.dk‘den 8/10 puan almıştır. Fransa’da ise oldukça kötü eleştiriler aldı. Joypad‘den 3/10PSone Magazine‘den 3/10 ve Almanya’da PSG‘den 30%PowerStation‘dan 35%PC Player‘dan 42%Play Zone‘dan 56%GameZone.de‘den 7.9/10 puan almıştır.