Hugo: The Forces of Nature

Previous
Next
Oyunun Windows kapağı.

Hugo: The Forces of Nature, ITE Media tarafından geliştirilen ve yayınlanan 2001 yapımı “Play and Learn” serisine ait bir eğitim video oyunudur. Danimarka’da Naturens Kræfter/Hugo: Leg Og Lær 6, Çekya’da Sila prírody, Finlandiya’da Hugo ja luonnonvoimat, Almanya’da Hugo im Bann der Elemente, Polonya’da Siły natury, İsveç’te Naturkrafterna, Rusya’da Силы природы ve Türkiye’de Hugo: Doğanın Güçleri olarak da yayınlanmıştır. Aslen 30 Ağustos 2001’de çıkışını yapan oyun, Mayıs 2004’te Hugo Classic #7 olarak yeniden yayınlandı. Ayrıca 2007 yılında Danimarka’da Hugo in the Hut ile birlikte Best of Hugo serisiyle tekrardan yayınlandı. 2006 yılında Polonya’da Hugo Złota 10-tka serisinin bir parçası olarak tekrar yayınlanmıştır. Oyunun Türkiye dağıtımı Hürriyet Gazetesi tarafından Hürriyet Game Club adı altında yapılmıştır.

Konu
Her Mayıs ayının başında yaptığı gibi, Cadı Sila yıllık cadılar kongresine gitmektedir. Ayrılmadan önce, Don Croco’ya inini temizlemesini ve orman adasını korumasını emretmiştir. Don Croco, Sila’nın sihirli kitabını bulup yanlışlıkla bir kasırga yaratır ve kısa süre sonra adada kaos başlar. Bu kaos bir dizi doğal afeti tetikleyerek adayı adeta süpürür. Adada yaşayan zavallı Kikuryalılar nereye kaçacaklarını bilemez. Hugo ve arkadaşları Fernando, Jean Paul ve Profesör Shellback, Kikuryalıları kurtarmak için hemen yardıma koşarlar.

Profesörün hava gemisinde, doğanın güçlerine ve Don Croco’nun askerlerine karşı savaşa başlarlar. Kikuryalıları ve tüm orman adasını kurtarmak için ustalaşmanız gereken altı oyun bulunmaktadır. Don Croco’nun askerleri kuyruğundayken Hugo, çığdan sonra Kikuryalıları kardan kurtarmaya çalışmalıdır. Onları kasırgadan kurtarmalı, ineklerin volkanik bir patlamadan sonra sıcak lavla temas etmemesini sağlamalıdır. Jean Paul selleri önlemek için elinden geleni yapmaktadır. Büyük bir deprem Kikurya şefinin mülkünü yıkmak üzeredir ancak Hugo ve Jean Paul imdada yetişir. Hugo tüm bu doğal afetlerle mücadele ettikten sonra, Sila geri döndüğünde hava savaşında tatlı bir intikam alma şansına sahip olur.

Oynanış
Oyun üç farklı zorluk seviyesinde oynanabilir ve 6 yaşından büyük çocuklar için uygundur.

  • Deprem: Hugo ve Jean-Paul deprem sırasında yıkılmaması için Kikuryalıların Şefi’nin kulübesini tamir etmelidir.
  • Lav: Adada volkan patladığında, Hugo ineklerin sıcak lavlarla temas etmemesine dikkat etmelidir. Arada bir değerli bir elmas ortaya çıkar.
  • Kar Çığı: Kar çığından dolayı birkaç Kikuryalı kar altında kalmıştır. Hugo onları bulmalı ve etrafını kazmalıdır. Ancak Don Croco’nun yardımcılarına ve kardan adamlarına dikkat etmelisiniz.
  • Kasırga: Büyük bir kasırga, Kikuryalıların yaşadığı köye durdurulamaz bir şekilde gelmektedir. Çok geç olmadan Hugo yardımcı olmalıdır.
  • Sel: Maymun Jean-Paul, Kikurya köyünün sula altında kalmaması için barajı onarmalıdır.
  • Nişancılık: Sila radar tarafından tespit edildiğinde onu durdurmak için oraya uçarlar ve Hugo, hava gemisinin çürük domateslerle dolu topuna yerleşir. Saldırmak için önce tüm yarasaları vurması sonra denize inene kadar büyü yapmasını engellemek için cadı Sila’ya ateş etmesi gerekmektedir.