Hugo: The Evil Mirror

Previous
Next
Oyunun PlayStation kapağı.

Hugo: The Evil Mirror, ITE Media tarafından geliştirilen ve ITE Media (Avrupa’da) ile XS Games (Amerika’da) tarafından PlayStation ve Windows için yayınlanan 2002 yapımı bir 3D platform video oyunudur. Oyunun 2D versiyonları 2002-2004 yılları arasında Game Boy Color, Game Boy Advance ve mobil cihazlar için piyasaya sürülmüştür. Game Boy Advance’de Hugo Advance adını almıştır. Almanya’da Der Teuflische Spiegel (Şeytani Ayna), Danimarka’da Hugo: Det Afskyelige Spejl, Finlandiya’da Ilkeä peili, Fransa’da Le Miroir Malefique, Polonya’da Czarodziejskie zwierciadło (Büyülü Ayna), Çekya’da Ďábelské zrcadlo (Şeytanın Aynası) ve Rusya’da Кузя: Заколдованное зеркало (Kuzya/Hugo: Büyülü Ayna) olarak da bilinmektedir.

Konu
Kötü Cadı Sila geri dönmüştür ve trol Hugo’dan sonsuza dek kurtulmak istemektedir. Güçlerini kullanarak Hugo’yu sihirli bir aynaya hapseder ve aynayı üç parçaya bölerek etrafa dağıtır. Sila bir kez daha Hugo’nun karısı Hugolina’yı kaçırır. Şimdi Hugo ve Hugolina’yı kurtarabilecek yalnızca çocukları Rit, Rat ve Ruth (diğer adlarıyla Trollerit, Trollerat, Trollerut) kalmıştır. Cadının lanetini kırmak için her çocuğun kırık aynadan bir parça bulması gerekmektedir. Çocuklar aynayı bir araya getirirse Hugo, Cadı Sila’yı yenebilir ve büyüyü bozabilir. Dövüşten sonra Hugo aynadan çıkar, Sila’yı aynaya kıstırır ve parçalara ayırarak Hugolina’yı kurtarmış olur.

Oynanış
Bilgisayar ve PlayStation sürümü, Crash Bandicoot‘u anımsatan bir 3D platform oyunu uyarlamasıdır. Üç trol çocuğun her biri farklı güçlere ve oynanış tarzına sahiptir. Kızı Ruth yükseğe zıplayabilir, Rat bir kartopu bazukasına sahiptir ve bebek Rit ise bir yaban domuzunu kontrol edebilir. Kendi görevlerini tamamladıktan sonra, ayna dünyasına geçiş açılır ve Hugo onunla son karşılaşmasından önce Sila’nın kalesinden kaçmaya çalışır.

Game Boy ve mobil sürümü, Rod Land ve Loder Runner‘ın özelliklerini taşıyan Bubble Bobble‘a benzer bir 2D platform oyunu uyarlamasıdır. Her biri 20 alt bölümden oluşan 3 seviye bulunmaktadır. Her seviye ayna parçasını koruyan bir ana düşman barındırmaktadır. Her bölümün başında, oyuncu zaman dolmadan önce Sila’nın tüm minyonlarını ortadan kaldırmak zorundadır. Korumasız herhangi bir düşmana birkaç saniye boyunca donma tabancasının ışınıyla vurup, onları bir çıkıntıya iterek veya üstüne atlayarak parçalayabilir. Donmuş düşmanlar etrafta taşınabilirler veya daha yüksek yerlere erişmek için üst üste dizilebilirler. Bu bölgelerde bonus puanlar, kayıt anahtarları, can ve hızı artıracak ek güçler bulunabilir.

Tepkiler
Hugo: The Evil Mirror eleştirmenlerden çoğunlukla ortalama tepkiler aldı. Hugo televizyon şovu daha önce ABD’de yayınlanmadığı için Kuzey Amerikalı eleştirmenlerin çoğu oyunun karakterlerine ve arka planına aşina değildi. Bu da eleştirmenler arasında kafa karışıklığına sebep oldu.

PlayStation sürümü Polonyalı dergi PSX Exteme tarafından 5+/10 ve Alman dergi Players tarafından 45% aldı. Bilgisayar sürümü Polonyalı internet sitesi Wirtualna Polska tarafından beş yıldız üzerinden üç yıldız aldı. Danimarkalı Gamesector sitesi oyunun PlayStation ve bilgisayar sürümüne 7/10 puanını verdi.

Gamesector aynı zamanda Game Boy sürümüne 8/10 verdi. Ayrıca Alman dergisi big.N, Game Boy Color sürümüne %67 ve Game Boy Advance sürümüne 68% puanını verdi. Diğer Game Boy incelemelerinde, Brezilyalı dergi Nintendo Revolution 4.0Cheat Code Central 2.5/5, Danimarkalı internet sitesi GameLife 5/10Worthplaying 5.0/10, Alman dergi Man!ac 61%, GameCube Advance ile Gamezone 6.6/10 ve Nintendo Insanity 7.6/10 puanını verdi.