Destek

Sitemizde sıkça sorulan sorulara SSS sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu proje aylarca (hatta yıllarca) süren bir süreç sonunda ortaya çıktı. Her ne kadar tamamen gönüllü olarak oluşturulmuş bir proje olsa da, masraflarımız konusunda bize destek olmak isterseniz bu numaradan bağış yapabilirsiniz.

IBAN No:
TR47 0013 4000 0153 7353 7000 01

Bizi farklı şekilde desteklemek isterseniz, web sitemizi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşarak büyümemize yardımcı olabilirsiniz. Bu projeye yaptığınız/yapacağınız tüm destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler!

Yaşatmaya çalıştığımız, giderek büyüyen eski, terk edilmiş oyunlardan oluşan bir kütüpheye sahibiz. Bu oyunları mümkün olduğunca halka açık hale getirmek istiyoruz. Bu yüzden hiçbir zaman giriş veya şifre istemiyoruz. Herkes, her yerde yüklediğimiz dosyalarımızı indirebilir. Web sitemizden oyunları nasıl indireceğinizden emin değilseniz, aşağıdaki talimatları takip ediniz.

Oyunu indirmek istediğiniz platformu ve seçeneği seçin:

İndirme seçeneğine tıkladıktan sonra seçtiğiniz alternatife göre Archive.org veya Mega.nz sitesine yönlendirileceksiniz. İndirme işlemlerini bu sitelerde gerçekleştirebilirsiniz.

Windows

Bu makale, eski Hugo oyunlarını Windows bilgisayarınıza nasıl yükleyeceğinizi ve oynayacağınızı gösterir. Kurulumdan sonra oyunu çalıştırırken sorunla karşılaşırsanız lütfen bir alt sekmeye göz atınız.

Dosyaları çıkarmak için hangi yazılımı kullanmalıyım?

 • .zip dosyaları: Windows 10 kullanıyorsanız, bu dosyaları yerel olarak ayıklayabilirsiniz (herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemeniz gerekmez) Ancak Windows’un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız 7-zip veya WinRAR gibi bir yazılım indirmeniz gerekebilir.
 • .rar dosyaları: WinRAR yazılımını kullanarak bu tarz dosyaları açabilirsiniz.

İndirdiğiniz oyun dosyasına sağ tıklayarak “Buraya çıkart” veya “Klasöre çıkart” tuşuna tıklayarak dosyayı arşivden dışarı çıkartın.

Dışarı çıkarttığınız arşivde iki dosya bulunmaktadır. Biri indirdiğiniz oyunun dosyalarını içeren klasör, diğeri ise oyunun kurulum aşamalarını içeren yazı belgesidir.

Kurulum Aşamaları dosyasında belirtilen aşamaları takip ederek oyununuzu kurabilir veya oynayabilirsiniz.

ISO/ROM dosyalarını Windows’a nasıl bağlarım?
İndirdiğiniz birçok oyun “tıkla-oyna” şeklindedir, ancak yine de bazı oyunlar .iso veya .mds/mdf formatında gelmektedir. Bunun nedeni oyunların orjinal olarak CD veya DVD’lerde yayınlanmış olmasıdır. ISO’lar ve ROM’lar temelde orjinal oyun disklerinin elektronik versiyonlarıdır. Bu oyunları Windows’a yüklemek ve oynamak için ISO’yu sanal bir bilgisayar sürücüsüne bağlamanız gerekir. Bilgisayarınız böylece sürücülerinizden birine “CD” yüklendiğini düşünecek ve oyun dosyalarına erişmenize izin verecektir. Dosyaları Windows’a bağlamak için bazı ücretsiz yazılımlar indirmeniz gerekebilir.

Windows 8 ve 10’da dosyalar nasıl bağlanır?
Windows 8 ve 10’da Windows, ISO’ları ve diğer sanal sabit sürücü dosyalarını ekstra bir yazılım indirmenize gerek kalmadan monte etmenize olanak tanıyan yerel bir uygulama sunmuştur. Bir dosyayı bağlamak için şunları yapabilirsiniz:

 • ISO dosyasına çift tıklayın. Bu dosyayı otomatik olarak boş bir sanal sürücüye bağlayacaktır.
 • ISO dosyasına sağ tıklayın ve ardından “Bağla”yı seçin. Daha önce olduğu gibi, bu dosyayı boş bir sanal sürücüye bağlayacaktır.
 • Sanal olarak monte edilmiş sürücüye gitmek için “Bu bilgisayar”a gidin ve ardından takılı sanal sürücüye çift tıklayın.

MDS/MDF, IMG, BIN/CUE, NRG, ve CCD dosyaları nasıl bağlanır?
Windows 8 ve 10, yukarıdaki dosya biçimlerini bağlamak için yerleşik desteğe sahip değildir. Ancak, bu dosyaları WinCDEmu veya DAEMON Tools Lite programlarını kullanarak yine de sanal bir sürücüye bağlayabilirsiniz.

WinCDEmu kullanarak dosyalar nasıl bağlanır?
Windows’un eski sürümlerini kullanıyorsanız veya MDS/MDF, IMG, BIN/CUE, NRG veya CCD dosyalarını bağlamak istiyorsanız, WinCDEmu kullanmanız gerekir. Şu adımları izlemelisiniz:

 • ISO/ROM dosyasına sağ tıklayın ve ardından “Select drive letter & mount (Sürücü harfini seç ve bağla)”
 • Dosya için bir sürücü seçmenizi isteyen bir pencere açılacaktır. Çoğu sefer bunu varsayılan olarak tutabilirsiniz. “OK”a tıkladıktan sonra sanal sürücü bağlanmış olmalıdır.
 • Sanal olarak monte edilmiş sürücüye erişmek için “Bu bilgisayar”a gidin ve ardından takılı sanal sürücüye çift tıklayın.

Not: CD’yi çıkarmak için “Bu bilgisayar”a tıklayın ve bağlantısını kesmek istediğiniz sanal sürücüye sağ tıklayarak “Çıkar”ı seçin.

Windows’ta eski oyunlar nasıl “patch”lenir?
Korsan koruma yazılımları bilgisayar oyunlarında yeni bir şey değildir. 20 yıl önce piyasaya sürülen oyunlarda dahi bu korumaların etkisini görebilirsiniz. Belirli oyunların doğru çalışması için indirdiğiniz dosyalarda yer alan “patch (yama)”ları yapmanız gerekmektedir. Genellikle bu dosyalar indirdiğiniz oyunların içindeki klasörde yer almaktadır. Kurulum Aşamaları dosyasındaki önergeleri takip ederek oyuna bağlı olarak yamaları kurmanız veya dosya değişimleri yapmanız gerekebilir.

Not: “Tıkla-oyna” oyunlarında herhangi bir yamalama işlemi yapmanız gerekmez.

DOS oyunları Windows’ta nasıl oynanır?
Windows’ta DOS oyunlarını oynamak için DOSBox olarak bilinen ücretsiz bir DOS emülatörü kullanmanız gerekecektir. DOSBox’u kullanarak DOS oyunlarını başlatmak için, oyunu DOSBox’a bağlamanız gerekir.

Windows’ta diğer platformlar için yayınlanmış oyunlar nasıl oynanır?
Birçok eski oyun aynı zamanda diğer işletim sistemleri veya platformlar için piyasaya sürülmüştür. Bu oyunları bir Windows bilgisayarda oynamak için emülatör kullanmanız gerekmektedir. Kullandığınız emülatör, oyunun piyasaya sürüldüğü platforma göre olmalıdır. Windows’ta oyun çalıştırmak için uygun emülatörlere alt sekmelerdeki “Emülatörler” başlığından bakabilirsiniz.

Bir Windows oyununu oynarken sorunla karşılaşırsanız, bu düzeltmelerden herhangi birinin hatanızı çözüp çözmeyeceğini görmek için bu kılavuza göz atmalısınız. Herhangi bir şey denemeden önce, oyunu doğru bir şekilde indirip yüklediğinizden emin olun. Kurulum Aşamaları yazı dosyaları size yönergeleri anlatacaktır. Ayrıca cihazınızı yeniden başlatmayı ve ardından oyunu yeniden başlatmayı deneyin.

Eksik dosya hataları nasıl çözülür?
İndirmenizde eksik dosyalar varsa, önce antivirüsünüzün önemli oyun dosyalarını silmediğinden emin olmalısınız. Virüsten koruma yazılımınıza bağlı olarak, zararsız olsalar bile oyun dosyalarından bir veya birkaçı kötü amaçlı yazılım olarak tespit ediliyor olabilir. Bu “yanlış pozitif” olarak bilinmektedir. Bunun yaşanmasının en büyük sebebi oyun dosyalarının oldukça eski olmasından dolayıdır. Hangi dosyaların antivürüs tarafından karantinaya alındığını/kaldırıldığını kontrol etmeli ve bunları geri yüklemeyi denemelisiniz.

DirectX ve Microsoft Visual C++ sorunları nasıl çözülür?
Bunların ikisi de genellikle Windows’ta oyun oynamak için gereklidir. DirectX indirmek için buraya, Microsoft Visual C++ indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bozuk parça/dosya hataları nasıl düzeltilir?
Çoğu durumda “bozuk” veya “bozuk parçalar” hatası, dosyayı indirirken bağlantınızın kararlı olmadığı ve indiremediğiniz eksik dosyalar bulunduğu anlamına gelir. Bu durumda, dosyayı yeniden indirin ve tekrar çıkarmaya çalışın. İndirme işlemi sırasında internet bağlantınızın sabit olduğundan emin olun. Çoğu durumda bu, herhangi bir bozuk parça hatasını düzeltmelidir.

Eksik bir .dll dosyası hatası nasıl düzeltilir?
Yedek .dll dosyalarını sunan birçok web sitesi vardır. Eksik .dll dosyaları genellikle virüsten koruma yazılımınızın oyunun çalışması için gerekli olan .dll dosyasını silmiş olmasından kaynaklanır. Bu durumda, eksik .dll dosyasını virüsten koruma yazılımınızdan kurtarmayı denemelisiniz. Bu işe yaramazsa, lütfen ilgili oyunun altına yorum bırakın, böylece size eksik .dll dosyasını gönderelim.

Oyun neden benden CD takmamı istiyor?
Öncelikle oyunun “patch” işleminden geçip geçmediğinden emin olun. Kurulum Aşamaları dökümanındaki yönergeleri takip edin ve ilgili Patch’i oyuna uygulayın. Bir üst sekmede bunu nasıl yapabileceğinize dair açıklamayı okuyabilirsiniz.
Oyunun patch’i bulunmuyorsa ancak yine de CD/DVD takmanızı istiyorsa, sanal bir sürücüye diski bağlayarak oyunu yeniden başlatın. Sanal bir sürücüye diski nasıl bağlayacağınız bir üst sekmede anlatılmıştır.

Oyunun uyumluluk ayarları nasıl değiştirilir?
Windows, geriye dönük uyumluluğa sahiptir. Ancak, Windows 10’un piyasaya sürülmesiyle birlikte, eski oyunlarda artan sayıda uyumsuzluk sorunu görüyoruz. Bu, modern Windows bilgisayarlarda eski, retro oyunları oynamayı zorlaştırıyor. Uyumluluk sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için şunları uygulamanız gerekir:

 • Oyunun başlatma simgesine sağ tıklayın ve “Özellikler”e tıklayın. Ardından üstten “Uyumluluk” sekmesine gidin.
 • “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin ve ardından açılır menüden Window’un eski bir sürümünü seçin.
 • “Azaltılmış Renk Modu” kutusunu işaretleyin ve açılır menüden 8 bit (256 renk) seçeneğini seçin.
 • “640×480 ekran çözünürlüğünde çalıştır” kutusunu işaretleyin.
 • “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğini işaretleyin.
 • Sonra “Uygula” ve ardından “Tamam” butonuna tıklayın. Şimdi oyun simgesine çift tıklayarak oyunu başlatın.
 • Yukarıdaki ayarlarla oynayın. Örneğin azaltılmış renk modu olmadan veya ekran çözünürlüğünü düşürmeden başlatmayı deneyin. Böylece oyunu çalıştırmanıza izin veren bir uyumluluk ayarı bulmaya çalışın.

Oyunlarım neden kaydedilmiyor?
Genellikle, oyunu yönetici olarak çalıştırmak, kaydetme sorununu çözecektir. Oyunu yönetici olarak çalıştırıyorsanız ve oyununuz hâlâ kaydedilmiyorsa, oyunun kaydetme dizinini değiştirmeyi denemelisiniz. Bazen antivirüs programlarının oyuncuların kaydetme dosyalarını sildiği görülür. Bu durumda antivirüsten klasöre izin vermeniz gerekebilir.

Oyununuz hâlâ çalışmıyor mu?

 • Hatanızı Google’da aramayı denemelisiniz. Aramanıza oyunun adını ve tam hatayı eklemelisiniz. Sorununuza bir çözüm bulursanız, düzeltmeyi o oyunun yorum kısmında paylaşırsanız herkese yardımcı olabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, oyun diğer platformlarda mevcutsa, oyunu farklı bir platform için indirebilir ve ardından bir emülatör kullanarak oyunu çalıştırabilirsiniz. “Emülatörler” bölümünden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Oyunu farklı bir bilgisayara yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu durumlarda, oyunu farklı bir bilgisayarda oynamak en iyisi olabilir. (Mümkünse daha eski bir Windows XP veya Windows 7 bilgisayarı kullanın.)
 • Her şey başarısız olursa, bir sanal makine kurabilir ve ardından oyunu sanal makinede çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bununla ilgili bilgiyi bir alt sekmede bulabilirsiniz.

Eski oyunları oynamanın en iyi yolu oyunun çıktığı döneme ait olan kendi işletim sistemidir. Bir Sanal Makine (Virtual Machine) kullanmak, şu anda kullandığınız işletim sistemi içinde farklı bir işletim sistemi (OS) çalıştırmanıza olanak tanır. Bu kulağa karmaşık gelebilir ama aslında oldukça basittir – sadece bir sanal makine yazılımı indirmeniz, oyunu oynamak istediğiniz işletim sistemini indirmeniz ve bu işletim sistemini sanal makineye yüklemeniz gerekir. Ardından doyunu sanal makineye yükleyebilir ve (çoğu durumda) hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

VMWare kullanarak Windows XP sanal makinesi nasıl kurulur?
Bu makineyi kurmak, 1996 ile 2006 yılları arasında bilgisayar için piyasaya sürülen çoğu oyunu çalıştırmanıza izin verecektir. Öncelikle buraya tıklayarak VMWare’i ve buraya tıklayarak Windows XP’yi indirmeniz gerekmektedir.

Ardından lütfen bu adımları takip ediniz:

 • VMWare’i açın ve “create a new virtual machine (yeni bir sanal makine oluştur)”u seçin.
 • Yükleyici disk görüntü dosyasını (iso) seçin, “Gözat”a tıklayın ve indirdiğiniz Windows XP ISO dosyasını seçin. Ardından “İleri”ye tıklayın.
 • Sizden bir ürün anahtarı eklemenizi isteyecektir – burayı boş bırakabilirsiniz.
 • Adınızı ve (isteğe bağlı olarak) şifrenizi girin. Ardından “İleri”ye tıklayın. Bir ürün anhtarı girmediğinizi söyleyen açılır pencerede “Evet”e tıklayın.
 • Windows XP sanal makineniz için bir ad seçebilir veya bunu varsayılan olarak bırakıp tekrar “İleri”ye tıklayabilirsiniz.
 • Sanal makineniz için Sabit Disk alanını seçebilir veya bunu varsayılan olarak bırakabilirsiniz. “İleri”ye tıklayın ve ardından “Bitir”i seçin.
 • Windows XP kurulmaya başlayacaktır.
 • Kurulum sırasında sizden bir ürün anahtarı isteyecektir. Bunu kullanabilirsiniz: MRX3F-47B9T-2487J-KWKMF-RPWBY
 • Kurulumun bitmesini bekleyin. Bittiğinde Windows XP başlatılacaktır.
 • Artık en sevdiğiniz eski Windows oyunlarını oynayabileceğiniz tamamen işlevsel bir Windows XP sanal makineniz var. İyi eğlenceler!

Emülatörler

Emülatörler nelerdir?
Emülatörler, bir ana bilgisayar sisteminin farklı bir bilgisayar sistemini taklit etmesini sağlayan araçlardır. Emülatörler sınırlı değildir ve sahip olduğunuz herhangi bir cihazda platformlar arası oyun oynayabilirsiniz. Örneğin, Windows bilgisayarınızda Android oyunlarını veya Android mobil cihazınızda Windows oyunlarını oynayabilirsiniz. Günümüzde emülatörler, onlarca yıl önce piyasaya sürülen klasik oyunları artık satılmayan platformlarda, bugün hâlâ erişebildiğimiz cihazlarda oynamak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hangi emülatöre ihtiyacım var?
Bir emülatörü nasıl kullanacağınıza bakmadan önce, hangi emülatöre ihtiyacınız olduğunu bulmanız gerekir. Burada, indirmeniz gereken emülatörü belirleyecek iki şey vardır:

 • Emülatörü çalıştırmak ve emüle edeceğiniz oyunu oynamak için kullanacağınız platform (yani ana bilgisayar platformu)
 • Oyunun aslen yayınlandığı platform (yani taklit etmeye çalıştığınız platform)

Emülatörler nasıl kullanılır?
İndirilebilecek yüzlerce emülatör vardır ve her emülatörün kendi kullanım talimatları vardır. Bu talimatları emülatörlerin kendi web sitelerinden veya destek sayfalarından bulabilirsiniz. Eğer bunlara rağmen sorun yaşıyorsanız, lütfen ilgili oyunun altına yorum bırakın.

Emülatörler yasal mı?
Emülatörler kendi başlarına yasa dışı değildir. Bunlar genellikle, önemli eğitim değeri olabilen, kullanıcı tarafından oluşturulan yazılımlardır. Ancak emülatörleri kullanarak çalıştırmayı seçtiğiniz şey yasa dışı olabilir. Örneğin, belirli platformlarda hâlâ satılabilen oyunlar vardır – bu oyunların bir kopyasını indirmek ve bunları bir emülatör aracılığıyla çalıştırmak telif hakkı ihlalidir. Bunun istisnası, oyunların artık oyun geliştiricileri veya yayıncılar tarafından satılmadığı durumlardır. Bu ürünler terk edilmiş yazılım olarak kabul edilir ve yasal olarak gri bir alandadır. Bu tartışma hakkında daha fazla bilgiyi SSS sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Emülatörleri nereden indirebilirim?
Uygun bir emülatör bulmanıza yardımcı olmak için, farklı platformlarda bulunan popüler emülatörler için listeler oluşturduk. Bu bilgilere bir alt sekmeden ulaşabilirsiniz.

Commodore 64

VICE

DOS

DOSBox

Nintendo DS

DeSmuME

OpenEmu

Nintendo Game Boy

OpenEmu

Nintendo Game Boy Color

OpenEmu

Nintendo Gameboy Advance

Boycott Advance

mGBA

OpenEmu

VBA-M

Sony PlayStation

OpenEmu

PCSX

Sony PlayStation 2

PCSX2

PCSX2-CE

Sorununuz burada yazmıyor mu? Bizimle iletişime geçin! 👋