Hugo: Black Diamond Fever

Previous
Next
Oyunun PlayStation kapağı.

Hugo: Black Diamond Fever, ITE Media tarafından geliştirilmiş ve Electronic Arts tarafından Windows ve PlayStation için yayınlanmış 2001 yapımı bir platform video oyunudur. Hugo: Quest for the Sunstones‘un devamı niteliğindedir. 2003’te, daha sonraki yıl Kiloo tarafından mobil telefonlara da uyarlanan Game Boy Color versiyonu yayınlanmıştır. Almanya’da Hugo: Diamantenfieber, Finlandiya’da Hugo: Musta timanttikuume, Polonya’da Hugo: Gorączka czarnych diamentów ve Rusya’da Кузя: Алмазная лихорадка olarak da yayınlanmıştır.

Konu
Sila geri döndü, hem bu defa en dehşetli kötülükleri yapmasını sağlayacak formüle sahip. Yalnız bu formül, Kikusların yaşadığı Jungle Island’daki nadide Siyah Elmaslardan yapılıyor. Don Croco’nun da yardımıyla Sila adadaki tüm zavallı Kikusları esir alır ve onları gece gündüz çalıştırır. Tüm Kikuslar, Jungle Island’da Sila’nın köleleri olarak tutulmaktadır. Madenden Siyah Elmas toplayıp, daha sonra bunları fabrikada, Sila’yı gelmiş geçmiş en kötü cadı yapmaya yardım edecek korkunç Siyah Elmas suyuna dönüştürmektedirler. Yaşlı Kiku, tukan Fernando’yu, Kikusları Don Kroko ve Sila’nın elinden kurtarması için Hugo’yu alıp adaya getirmesi için gönderir. Ancak Hugo’nun Jungle Island’da pusuya yatmış tüm tehlikelerden korunması için keskin bir göze ve dikkate ihtiyacı vardır. Çünkü Don Croco, Kikuslara göz kulak olmaları için adanın dört bir yanına askerlerini yerleştirmiştir. Ayrıca Sila da Siyah Elmas suyu üretimini en iyi şekilde korumak için tüm sihir güçlerini kullanmıştır. Bu durmda, Sila’nın isteyeceği son şey en kötü olabilmek için hazırladığı iksirin son aşamasındayken birinin gelip onu rahatsız etmesi olacaktır. Acaba Hugo, Kikusları kurtararak, Sila’yı çok geç olmadan durdurabilecek mi?

Oynanış
Hugo’ya yolda yeneceğiniz düşmanlar, tuzaklar, elmaslar ve Kikuslarla dolu 12 bölümde rehberlik etmelisiniz. Hugo, düşmanlar üzerinde Indiana Jones tarzı kamçısını kullanabilir, tuzakların üzerinden atlayabilir veya tırmanabilir.

Hugo: Black Diamond FeverCrash Bandicoot‘a benzer bir 3D platform oyun uyarlamasıdır. Oyunun açısı ve kontrolü ilk Crash Bandicoot oyunlarına benzemektedir, çünkü Hugo yalnızca yukarı av aşağı, ileri ve geri hareket edebilmektedir. Hugo yolun yeni bir kısmına ulaştığında zaman zaman kamera dönmektedir. Üç farklı zorluk seviyesi bulunmaktadır.

Eleştiriler
Hugo: Black Diamond Fever genellikle olumsuz eleştiriler almıştır. Danimarkalı internet sitesi Gamesector.dk oyunun bilgisayar sürümüne 7/10, PlayStation sürümüne 8/10 ve Game Boy Color sürümüne 8/10 puanını vermiştir. Diğer eleştirilerde Official UK PlayStation Magazine ve Oficiální český PlayStation Magazín, PlayStation sürümüne 3/10 vermiştir. GBX, Game Boy Color sürümüne 30%big.N Game Boy Color sürümüne 31%PC Games bilgisayar sürümüne 48%Wirtualna Polska bilgisayar sürümüne beş üzerinden üç yıldız, MSN Games PlayStation sürümüne altı yıldız üzerinden dört yıldız, ve GameSpot mobil sürümüne 7.1/10 puanını vermiştir.